تغذیهhttps://moudclinics.ir

تغذیه چیست؟رژیم درمانی چیست؟

تغذیه؟

نیاز انسان به خوراک یکی از احتیاجات طبیعی یا فیزیولوژیک است که مهم‌ترین عامل بقای زندگی و طول عمر می‌باشد. احتیاج به خوراک دائمی است و ارگانیسم را مجبور می‌کند تا برای بدست آوردن خوراک و رفع گرسنگی کوشش کند.

تغذیه صحیح رشد را میسر می‌سازد، به تندرستی و طول عمر می‌انجامد و با تأثیر بر روی مغز و روان سبب رشد فکری می‌گردد.

غذای انسان باید شامل پروتئینها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، مواد معدنی، ویتامین و آب باشد تا رشد و سلامت یاخته‌های بدن تأمین شود. این مواد با تغییراتی که در لوله گوارش حاصل می‌کنند قابل جذب می‌شوند و برای تأمین نیازهای حیاتی مورد استفاده یاخته‌های بدن قرار می‌گیرند؛ و ضامن بقا هستند.

توصیه‌های عمومی غذا خوردن در جهت حفظ سلامت بدن

 1. قبل از اشتهای کامل غذا نخوریم و قبل از سیر شدن کامل دست از غذاخوردن بکشیم.
 2. در هنگام خوردن غذا و حتی بعد از صرف غذا حفظ آرامش از نکات ضروری است (بسیار سریع غذا خوردن و طولانی شدن مدت زمان صرف غذا هردو بد است)
 3. حرکات شدید و فعالیت‌های ورزشی و همچنین به بستر رفتن برای خواب بلا فاصله بعد از صرف غذا پسندیده نمی‌باشد.
 4. تنوع و مصرف غذاهای رنگارنگ همزمان باهم باعث سوء هاضمه می‌شود مثلاً وجود چندین نوع خورشت و انواع سالاد و ترشی و ماست و سوپ و… بر سر یک سفره و استفاده ازتمامی آنها عامل سوءهاضمه و ایجاد خلط غیرطبیعی خواهد بود. همچنین مصرف بعضی از غذاها باهم می‌تواند بسیار مضر باشد که گاهی تأثیرات این تداخلات در چندین سال بعد به صورت بیماری‌های صعب العلاج بروز خواهد کرد به عنوان مثال حکمای طب ایرانی معتقد هستند مصرف همزمان گوشت با ماست می‌تواند باعث تولید خلط خام در بدن شده و بعضی از لکهای پوستی را طی چندین سال به وجود می‌آورد؛ لذا ازخوردن ترکیب غذایی ذیر جداَخودداری فرمایید:(کله پاچه+انگور)، (ماهی تازه+شیر وتخم مرغ)، (گوشت+ماست و دوغ)، (پنیر+بادام)، (حلیم+انار)، (خربزه+عسل)، (لبنیات+انواع آلو)، (سرکه+برنج وماش)
 5. مداومت برمصرف یک نوع غذا نیز پسندیده نیست مثلاً هرروز برنج خوردن.
 6. غذا باید به خوبی جویده شود و به آرامی بلعیده گردد و این امر باعث تسهیل در هضم معده خواهد شد و از ترش کردن و نفخ گوارش جلوگیری می‌کند.
 7. پرهیز از خوردن میوه‌های نارس که باعث سوءهاضمه می‌شود.
 8. اگر یک وعده غذای سنگین مصرف شود ضروری است روز بعد کم خوری و امساک وجود داشته باشد و اگر این مسئله رعایت نشود طول عمر کوتاه خواهد شد.
 9. گرسنگی و سیری زیاد هردو باعث ضعف هاضمه می‌شود.
 10. غذاهایی که از ارزش غذایی بالایی برخوردار هستند و سریع الهضم می‌باشند باعث حفظ سلامتی می‌گردند مانند:(نان تهیه شده از گندم کاملاً رسیده، گوشت معتدل زود هضم مانند گوشت گوسفند، مرغ و کبک و تیهو که به روش طبیعی پرورش یافته‌است، شیرینی جات طبیعی و معتدل مانند عسل و شیره انگور، خرما و انجیر تازه.
 11. زیاده روی در مصرف ترشیجات باعث افزایش ضعف اعصاب و پیری می‌گردد.

رژیم درمانی

رژیم درمانی چیست ؟

بهترین روش درمان اضافه وزن و چاقی مراجعه به متخصص تغذیه خوب و دریافت یک رژیم غذایی مناسب می باشد.

رژیم درمانی در واقع شامل مواردی همچون اصلاح رژیم غذایی و تغییر در فعالیت های بدنی و رفتار درمانی می باشد.

به طور کلی اگر بخواهیم درباره رژیم درمانی توسط یک مشاور تغذیه صحبت کنیم این است که با رعایت اصول تغذیه فرد می تواند کاهش وزن تضمینی داشته باشد.

رژیم درمانی سالم چیست ؟

رژیم غذایی سالم به رژیم غذایی گفته می شود. که در آن سلامت عمومی بدن حفظ گردد و نیازهای اساسی بدن تشخیص داده شده و به مقدار مناسبی به بدن برسد….

البته به این نکته توجه داشته باشید. که رژيم درماني صرفا به منظور کاهش وزن. تناسب اندام انجام نمی شود. در برخی مواقع به منظور رفع مشکلاتی همچون ریفلاکس معده ، نفخ و غیره انجام می گیرد….

رژیم درمانی در افراد دیابتی

رعایت تغذیه و رژیم درمانی در افراد دیابتی از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه تغذیه مناسب می تواند. به کاهش میزان انسولین تزریق شده کمک کند. علاوه بر رژیم غذایی ، ورزش نیز می تواند. میزان نیاز فرد را به مصرف قرص و تزریق انوسلین کاهش دهد.

در صورت داشتن اضافه وزن در افراد مبتلا به دیابت ، کاهش وزن می تواند در پایین آوردن میزان قند خون آنها موثر باشد. افرد مبتلا به دیابت باید هر روز به طور متعادل از گروه های اصلی مواد غذایی چون نان و غلات سبوس دار، شیر و لبنیات کم چرب، گوشت های سفید و قرمز، حبوبات، سبزی ها و میوه ها مصرف کنند.

تغذیه در بارداری

درمانگاه تخصصی موعود

جناب آقای دکتر یعقوبی

متخصص تغذیه و رژیم درمانی

جهت رزرو نوبت با شماره تلفن 33851088-021(داخلی 104 تخصصی)تماس حاصل نمائید.